Kachľová pec, kachľový sporák alebo akumulačný krb? Možností je veľa a pre každého je iná správna. Je veľa spôsobov vykurovania drevom.

10.04.2024

 

Energiu zo slnka už od nepamäti dokážu uchovať stromy. Ich časti – ktoré nenájdu uplatnenie v stavebníctve alebo stolárstve, vieme zužitkovať a vyrobiť z nich energiu pre naše príbytky.

Poznáme niekoľko systémov vykurovania drevom. Budem sa Vám snažiť predstaviť a vysvetliť ich princíp, výhody ale aj nevýhody. Ak by ste nenašli odpoveď na Vašu otázku resp. požiadavku neznamená to, že neexistuje. Stačí kontaktovať člena Cechu kachliarov a on Vám pripraví riešenie na mieru.

Kachľová pec

Ako prvú by sme Vám chceli predstaviť kachľovú pec. Je to vlajková loď všetkých kachliarov. Jej princíp je, že energiu z dreva uchováva do svojej obstavby. Tú potom sála dlhý čas (8 až 24 hodín). Vlnové dĺžky sálania tepla sú rovnaké ako sálanie slnka.

Najčastejšie má malé presklenie, takže dosahuje v ohnisku vysoké teploty vďaka čomu je spaľovanie dokonalé. Drevo pri vysokých teplotách splyňuje a prakticky spaľujeme plyn čo je veľmi čisté horenie. Vďaka ťahom, ktoré využijú aj energiu zo spalín dosahujú vysokú účinnosť. Prakticky nedymia a vzduch sa nad komínom len „chveje“.

Príznačné sú pre kachľovú pec veľké ( aj 10 kg) dávky paliva, ktoré sa prikladajú 1 až 2 krát za deň. Vďaka tomu je obsluha komfortná.

Akumulačný krb

Podobne ako kachľová pec, aj akumulačný krb uchováva energiu, získanú z dreva horením, do svojej obstavby. Nositeľom energie v tomto prípade môže byť aj vzduch. Krby sa vyznačujú väčším presklením a zážitok z plameňov býva dominantnejší ako je tomu pri peciach. Aj tu však vieme dosahovať vysoké ohniskové teploty, napríklad použitím dvojskiel, a tým pádom aj vysokú účinnosť. Zväčša je potrebné obstavbu nahriať aspoň dvomi dávkami paliva. Doba sálania tepla býva v rozmedzí 6 až 8 hodín.

Kachľový sporák

Sporáky sú mimoriadne nezávislý zdroj jednak kúrenia, ale aj prípravy jedál. Dávky paliva, ktoré sa prikladajú sú menšie ( cca 1 -2 kg). Okamžité teplo sa uvoľňuje cez veľkú sálavú plochu v podobe varnej platne. Avšak po nahriati dokáže aj tento vykurovací systém sálať celé hodiny. Bonus prináša vo forme či už varenia, ale je tu aj možnosť vytvoriť v kobke pečiacu rúru. Žiadne jedlo nechutí tak dobre ako to pripravené vlastnoručne na sporáku.

Dielo s teplovodný výmenníkom

V tomto systéme sa energie z dreva ukladá do nosného média, ktorým zväčša býva vykurovacia voda. Voda dokáže zo spalín získať veľmi veľa energie, ale je potrebné zabezpečiť aby neochladila spaliny až príliš. Teplovodný systém dokáže pokryť všetky potreby či už radiátorového, ale aj podlahového vykurovania. Vyžaduje si to však náročnejšiu inštaláciu a podporu zo strany kurenárov.

 

Otvorený krb/kozub

Pôvodné murované otvorené ohnisko s priamym napojením na komín bez ťahov. Takéto riešenie funguje s veľmi nízkou účinnosťou a má vysokú spotrebu paliva. Nie je určené na vykurovanie. V tomto prípade ide len o vizuálnu stránku ohňa. V súčasnosti však existujú aj účinné systémy na realizáciu takýchto diel.

Kachľová pec, kachľový sporák alebo akumulačný krb? Možností je veľa a pre každého je iná správna. Je veľa spôsobov vykurovania drevom.

Ďalšie aktuality

Tlačová konferencia Cechu kachliarov

Dňa 30. januára 2024 sa uskutočnila tlačová konferencia Cechu kachliarov. Venovala sa nezávislosti...

Slovensko bez dymu na TA3

Prezident Cechu kachliarov, pán Štefan Bobocký, bol pozvaný na konferenciu Slovensko bez dymu do...

Veľká voda nám odniesla Vladimíra Institorisa

  S hlbokým zármutkom Vám oznamujeme. Pri splavovaní divokej vody v Nórsku sa 5.6.2024 utopil...

Memorandum o spolupráci s Ministerstvom životného prostredia

Cech kachliarov podpísal memorandum o spolupráci s Ministerstvom životného prostredia. Spolupráca sa...